Online Terapi

Teknoloji çağının yaşandığı dünyamızda artık her şey bir tuşla halledilir hale geldi. Modern çağda hayatımızın her anında stres, yorgunluk ve kaygı gibi duygular tetiklenmektedir. Oluşan yoğun duyguların hızlı akışında terapistlere daha fazla ihtiyaç duyabiliriz.

 Online terapi terapistlerin danışanlarına uzaktan destek verme programıdır. Bu süreçte seçtiğiniz psikoterapist ile online olarak video konferans şeklinde görüşme yapabilirsiniz. Online terapinin yüz yüze terapiden hiçbir farkı yoktur. Bu şekilde nerede olursanız olun terapi hizmetinden faydalanmanız sağlanmaktadır. Yalnızca terapi sırasında bulunduğunuz odada yalnız olmanız gerekir. Terapi sırasında rahatlık ve gizlilik için önemli bir koşuldur. Ayrıca  oluşan veya oluşabilecek hastalıklardan dolayı kalabalıklara girmek istemeyen insanlar için de oldukça iyi bir yöntem online terapi; Kanser, fiziksel engel ve salgın hastalıklar gibi nedenlerden dolayı da tercih edilmektedir. Online terapide; bireysel terapi, çocuk terapisi, ergen terapisi, cinsel terapi, aile terapisi alanlarında kişisel ve profesyonel terapi alabilirsiniz.

ONLİNE TERAPİ NASIL YAPILIR?

Danışanla bir görüşme gerçekleştirdikten ve terapiye uygunluğuna onay verildikten sonra online terapi psikoterapist eşliğinde yapılmaya başlar. Yapılan değerlendirme ile online terapi için  psikoterapist ile gün ve saat belirlenir. Kurulacak  iletişimin yöntemi ve terapide kullanılacak yöntem belirlenir.

ONLİNE TERAPİST DESTEĞİ ETKİLİ MİDİR?

Online psikolog desteği ile normal yüz yüze tedavi arasında bir fark bulunmamaktadır. Tek fark online terapide kliniğe veya hastaneye gitmede vakit bulamayan veya gidemeyen danışanlar için kolaylık sağlanmış olur. Online psikolog desteği alan kişi terapilerini uzman eşliğinde, tedavisi yarım kalmadan devam edebilir. Online terapide kişi katılamadığında uygun bir zaman belirlenerek yeni bir tarih belirlenir ve böylelikle terapi süreci askıya alınmamış olur. Bu sebeplerden ötürü online terapi yüz yüze terapi kadar etkilidir.

ONLİNE TERAPİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Online terapinin bir çok faydası bulunmaktadır. Şimdi birlikte bu faydaları inceleyelim:

  • Yurt dışında yaşayan kişiler ana dilinde terapi hizmetinden faydalanabilir.
  • Zaman bulamayan danışanlar için zaman sorunu ortadan kalkar.
  • Döneminde oluşan salgın hastalıktan dolayı aksama olmaz.
  • Normal terapiye göre rahat ve hızlıdır.
  • Kalabalıklara çıkmama isteği yaşayan insanlar için daha rahattır.
  • Psikolojik destek alındığının bilinmesini istemeyen danışanlar için kolaylık olur.
  • İnternet aracılığı ile yapıldığından oluşan bir rahatlık vardır.
  • Esnek hizmet avantajı vardır. Yani online terapi zamanını danışanın kendi zaman boşluğuna göre belirler.
  • Online terapide destek alacağınız uzmanın kim olduğunu araştırma şansınız daha fazladır.
  • Online terapiye erişim yüz yüze terapiden daha kolaydır.

Hayatın stresi ile baş edemediğini düşünüyorsanız veya kendi psikolojik sağlığınızı daha sağlam temellere oturtmak istiyorsanız bu yolda bizlere başvurabilirsiniz. Birlikte online veya yüz yüze terapilerden hangisini kullanacağımıza karar vererek bu yolu birlikte yürüyebiliriz.

“Yaralarımız genellikle en iyi ve en güzel taraflarımıza açılan kapılardır.” David Richo

Yorum yapın